Ortivus söker dig som vill jobba med vårt lager/logistik (2 dagar i veckan)

VILL DU HJÄLPA OSS ATT RÄDDA LIV?
Vill du hjälpa oss att hjälpa dem som räddar liv? För det är vad du kommer att göra om du blir vår nya medarbetare på vårt lager. Varje dag hjälper våra produkter ambulanssjukvårdare, läkare och annan sjukvårdspersonal att snabbt, effektivt och tillförlitligt ge rätt vård åt sjuka eller skadade människor. Det tycker vi känns bra. Vi hjälper ju både dem som drabbats och samhället i stort.

Vi är Ortivus AB och vi är Nordens ledande leverantör av beslutsstödsystem för sjukvården. Vår produkt MobiMed finns idag i över 2000 ambulanser i Sverige, Storbritannien och i ett antal andra länder. Med MobiMed kan ambulanssjukvårdaren på väg, eller läkaren på sjukhuset, i realtid ta del av en patients journal, få automatiskt beslutsstöd i form av frågelistor, samråda med experter på sjukhuset och – om det behövs – omedelbart sätta in rätt behandling. Vi vet att det ofta är de första minuterna som är avgörande för utgången. Det är där vi och du kan göra skillnad.

Vad du gör
Ortivus söker nu dig som på 40% (2 dagar i veckan) vill jobba på vårt lager. Vi erbjuder ett varierande arbete där du får utföra vanligt förekommande arbetsuppgifter på ett lager, som att arbeta med in- och utleveranser av verksamhetens produkter, packning, sortering och lagerföring. Tjänsten är ny och en del i vår service- och supportorganisation. Du kommer att vara en del av ett engagerat team. Vi bygger precis om och anpassar våra lokaler i Danderyd för vår verksamhet, där vårt lager och logistik är en viktig del. Du får möjligheten att vara med och bygga upp lagerverksamheten i nyrenoverade lokaler. Vartefter verksamheten växer kan det längre fram i tiden bli aktuellt med utökning av arbetstiden.

Vem är du
Vi söker dig som trivs i ett företag där du kommer få stor möjlighet att påverka. Vi tror att du har en avslutad eftergymnasial utbildning samt har tidigare erfarenhet av att jobbat på lager och/eller med logistik.

Då du arbetar under eget ansvar är det viktigt att du har hög arbetsmoral och drivs av att göra ett effektivt och snabbt jobb med omtanke till våra kunder. Du trivs med att ha ett rörligt arbete där arbetsuppgifterna under din arbetsdag kan omprioriteras. Som person är du lättsam, flexibel och noggrann samt utrycker dig väl i tal och skrift både på svenska och engelska.

Vad kan vi erbjuda dig
Vi kan erbjuda dig ett stimulerande arbete på ett företag som det satsas i just nu, samtidigt som en prestigelös och engagerad företagskultur råder där vår produkt på riktigt hjälper ambulanssjukvården att ge rätt vård. Ortivus erbjuder en unik teknikmiljö med goda möjligheter till personlig utveckling professionellt. Vi erbjuder dig marknadsmässig lön- och anställningsvillkor samt arbetsrelaterade förmåner. Ortivus har certifierade ledningssystem för kvalitet, informationssäkerhet och tjänsteleverans (ISO 13485, ISO 27001, ISO 20000-1) som styr arbetet.

Vi rekommenderar att du skickar in din ansökan omgående då vi gör ett löpande urval. Välkommen med din ansökan!

Start: Omgående
Placering: Danderyd
Ansökan skickas till: job@ortivus.com Märk ansökan ”Lager/Logistikarbete”

Vi är Ortivus och vi är Nordens ledande leverantör av övervaknings- och beslutsstödsystem inom sjukvården. Vår produkt MobiMed finns idag i över 2 000 ambulanser i Sverige, Storbritannien och i ett antal andra länder. Ambulanssjukvårdaren eller läkaren på sjukhuset kan med MobiMed i realtid ta del av en patients journal, få automatiserat beslutsstöd, samråda med experter på sjukhuset och –om det behövs – omedelbart sätta in rätt behandling. Vi vet att det ofta är de första minuterna, som är avgörande för utgången. Det är där vi och du kan göra skillnad. Vi vill leverera ännu bättre system till våra kunder världen över.